Lucifer’s Heritage’den Blind Guardian’a…

Dinlemekten en çok keyif aldığım müzik grubudur Blind Guardian…

1999 senesinde arkadaşımdan aldığım iki albümleriyle tanımıştım onları; önce “The Forgotten Tales” ve ardından da “Nightfall in Middle-Earth”.

1996’da piyasaya çıkan “The Forgotten Tales”, o günlerde esaslarını henüz dinlememiş olduğum parçaların yeni yorumlarının toplandığı, tam bir yeni yorum albümüydü; eski parçalarını akustik bir şekilde yorumlamışlardı. Tabi “Surfin’ USA” kimi dinleyicileri daha eski yıllara götürürken, “To France” yorumları da benim gibi arada sırada “Mike Oldfield” dinleyenlerin de hoşuna gitti. “Bright Eyes”, “Mordred’s Song” ve “A Past and Future Secret” gibi şarkıların da eski yorumlarını dinleyince topluluğa karşı olan merakım biraz daha arttı.

“The Forgotten Tales” albümünü CD olarak alabilmiş olmama rağmen, 1998’de çıkan “Nightfall in Middle-Earth” albümünü kaset olarak edinebilmiştim arkadaşımdan. CD olarak da alamamış, boş bir kasede kopyalamıştım. Bir anlamda iyi oldu çünkü albümde yer alan tüm parçaları sırasıyla dinliyordum ve parçaların da sırası gerçekten güzel seçilmişti. Albümün isminden de anlaşılacağı üzere, bütün parçalar “J.R.R. Tolkien”in büyük eseri “The Silmarillion” ve “Yüzüklerin Efendisi” ile alakalıydı. Yerli veya yabancı bir çok benzerinden farklı olarak bu albüm, çok titizce hazırlanmış bir albümdü ve henüz filmin çekilmesi konuşulmuyorken piyasaya çıkmıştı. Topluluktaki diğer üyelerin ve özellikle topluluğun vokalisti Hansi Kürsch’ün ilgi duyduğu yazarlar arasında; başta J.R.R. Tolkien olmak üzere Stephen King ve Michael Moorcock gibi yazarlar vardı ve bu yazarların fantastik veya tarihsel türden kitaplarına gerçekten çok ilgiliydiler. Bu yüzden albüm üzerinde de oldukça uğraşmışlardı. Albüm, benim görüşüme göre halen Blind Guardian’ın en iyi albümüdür.

Zaten Blind Guardian dinlemeye başlayışım ile FRP’ye olan tanışıklığım aynı günlere rast gelir…

Topluluk, henüz Blind Guardian adını almadan önce Lucifer’s Heritage adıyla Krefeld, Almanya’da toplandı. Vokalde bir süre Thomas Kelleners bulundu. Kuruldukları 1984 senesinin sonlarına doğru Hansi Kürsch vokale geçti. Lead Gitar’da André Olbrich, Rhythm Gitar’da Marcus Siepen ve davulda da Thomas “Thomen” Stauch çekirdek toplulukta yer alanlardı. İlerleyen dönemlerde Thomen topluluktan ayrılacaktı.

Henüz ilk dönemlerinde 150 – 300 kişilik kitlelerin karşısında sahnede yer alırken; 1992 senesinde çıkan “Somewhere Far Beyond” albümleri ile üne kavuştular ve Japonya’da ilk seferde 4000 kişinin karşısında sahneye çıktı.

Bu sürede iki demo albümü yayınlamışlardı. “Battalions Of Fear” (1986) adlı ikinci demo albümlerinde “Gandalf’s Rebirth” adlı ensturmantal bir parça da yer alıyordu. Diğer demo parçalarıyla da beraber, daha o günden fantastik evrenlere, mitolojik unsurlara ve efsanelere karşı olan ilgileri anlaşılıyordu. Topluluk 1988 senesinde Blind Guardian adını aldı ve “Battalions Of Fear” albümü bu isimle tekrardan yayınladı.

Albümde yer alan “Majesty”, “Wizard’s Crown” ve “Run for the Night” adlı parçalar, “The Silmarillion” temel alınarak yazılmış bir parçaydı. “By the Gates of Moria”nın bestesi Antonín Dvořák’ın “From the New World”, Dokuzuncu Senfonisi’nden çıkartılmıştı. “Guardian of the Blind”, ünlü yazar Stephen King’in “It” adlı romanından esinlenilerek yazılmıştı. Albüm kapağı Van Waay Desing tarafından hazırlanmıştı.

Lucifer’s Heritage – Symphonies Of Doom, 1985 Demo Albümü Parça Listesi:

 1. Halloween
 2. Brian
 3. Dead of the Night
 4. Symphonies of Doom
 5. Lucifer’s Heritage

Lucifer’s Heritage: Battalions Of Fear, 1986 Demo Albümü Parça Listesi:

 1. Majesty
 2. Trial by the Archon
 3. Battalions of Fear
 4. Gandalf’s Rebirth
 5. Run for the Night

Blind Guardian: Battalions Of Fear, 1988 Albümü Parça Listesi:

 1. Majesty
 2. Guardian Of The Blind
 3. Trial by the Archon
 4. Wizard’s Crown
 5. Run For The Night
 6. The Martyr
 7. Battalions Of Fear
 8. By the Gates of Moria
 9. Gandalf’s Rebirth (Bonus)

1989 senesinde “Follow the Blind” albümünü piyasaya sürdüler. Albümde yer alan “Banished From Sanctuary” ve “Valhalla” parçaları günümüzde halen Blind Guardian’ın en çok sevilen şarkıları arasında yer alır. “Hall of the King” ve “Beyond the Ice” parçalarında gitar sololarıyla, “Valhalla”nın kısa bir bölümde de kendi sesiyle Kai Hansen’i duymak mümkün. Kai Hansen, topluluğun ilerleyen yıllardaki albümlerinde de katkıda bulunacaktı. Bu albümde de kapak çalışmaları Van Waay Desing tarafından yapılmış.

Follow The Blind, 1989 Albümü Parça Listesi:

 1. Inquisition
 2. Banished From Sanctuary
 3. Damned For All Time
 4. Follow The Blind
 5. Hall Of The King
 6. Fast To Madness
 7. Beyond The Ice
 8. Valhalla
 9. Barbara Ann

1990’da “Tales From The Twilight World”, 1992’de de “Somewhere Far Beyond” albümü piyasaya sürülür. Bu albümlerden “Welcome to Dying”, “Lord of the Rings” ve “The Bard’s Song (In The Forest)” parçaları en çok beğenilen şarkılar olur.

“Tales From The Twilight World” albümünde, Kai Hansen, “Lost in the Twilight Hall”da arka vokalde, “The Last Candle”da da gitar sololarıyla gene yardımcı sanatçı olarak albümde yer edinmiş; “Traveler in Time”ın sözleri; Frank Herbert’in “Dune” adlı eserinden, “Welcome to Dying”, Peter Straub’ın “Floating Dragon” adlı kitabından, “Goodbye My Friend” ise ünlü film “E.T.”den esinlenilerek yazılmıştı. Albüm kapağı “Andreas Marshall” tarafından düşünülmüş ve hazırlanmıştı. Andreas Marshall, topluluğun 1998’e kadarki tüm albümlerinin kapaklarını hazırlayacak kişiydi.

“Somewhere Far Beyond” albümü özellikle Avrupa ve Japonya’daki “Power Metal” hayranlarınca oldukça taktir edilen bir çalışma oldu. Bu albümde iki değişik yorumuyla da yer alan “The Bard’s Song” parçalarının da etkisiyle, topluluk hayranları tarafından “The Bards” (Ozanlar) olarak anıldı.

Önceki iki albümde de olduğu gibi Kai Hansen bu albümde de çalışmalarda yer aldı ve “The Quest for Tanelorn”da gitarıyla kendini hatırlattı (ki unutulduğunu da sanmıyorum). Kapak tasarımını da ikinci kez Andreas Marschall yapmıştı.

“Somewhere Far Beyond” adlı parçada Stephen King’in “Kara Kule” serisinden izler görülmekteydi. “Blade Runner” filmi ise, topluluğun “Time What is Time” parçasına ilham kaynağı olmuştu.

Tales From The Twilight World, 1990 Albümü Parça Listesi:

 1. Traveler In Time
 2. Welcome To Dying
 3. Weird Dreams
 4. Lord of the Rings
 5. Goodbye My Friend
 6. Lost In The Twilight Hall
 7. Tommyknockers
 8. Altair 4
 9. The Last Candle
 10. Run For The Night

Somewhere Far Beyond, 1992 Albümü Parça Listesi:

 1. Time What Is Time
 2. Journey Through The Dark
 3. Black Chamber
 4. Theatre Of Pain
 5. The Quest For Tanelorn
 6. Ashes To Ashes
 7. The Bard’s Song – In The Forest
 8. The Bard’s Song – The Hobbit
 9. The Piper’s Calling
 10. Somewhere Far Beyond
 11. Spread Your Wings (Queen yorumu)
 12. Trial By Fire (Satan yorumu)
 13. Theatre Of Pain

“Somewhere Far Beyond” albümünün başarısından sonra Avrupa ve Japonya turnesi düzenleyen topluluğun son durağı 1993 senesinde Japonya oldu. Konserinin kayıtlarını Tokyo Tales adı altında bir albüm olarak yayınladı. Bu, topluluğun şimdiye kadar çıkmış üç canlı performans albümünden ilkiydi. Konserde yardımcı sanatçı olarak Marc Zee, klavyenin başındaydı…

Tokyo Tales, 1993 Konser Albümü Parça Listesi:

 1. Inquisition
 2. Banish From Sanctuary
 3. Journey Through the Dark
 4. Traveler in Time
 5. The Quest for Tanelorn
 6. Goodbye My Friend
 7. Time What is Time
 8. Majesty
 9. Valhalla
 10. Welcome to Dying
 11. Lost in the Twilight Hall
 12. Barbara Ann

Bu döneme kadar tarzları “Speed Metal” ve “Trash Metal” olarak adlandırılabilirken, 1995 senesinde çıkardıkları “Imaginations From The Other Side” albümünde tarzlarının Power Metal’e doğru kaydığını rahatlıkla görebildik. Albümde yer alan dokuz parçanın her biri de “hit” parçalardı. “Imaginations from the Other Side”a esin kaynağı olan eserler arasında ise Oz Büyücüsü, Peter Pan, Yüzüklerin Efendisi, Alice Harikalar Diyarında ve Narnia Günlükleri bulunmaktaydı. Önceki çalışmalarıyla oldukça başarılı olan Andreas Marschall, bu albümün de kapak tasarımını yaptı.

Imaginations From The Other Side, 1995 Albümü Parça Listesi:

 1. Imaginations From The Other Side
 2. I’m Alive
 3. A Past And Future Secret
 4. The Script For My Requiem
 5. Mordred’s Song
 6. Born In A Morning Hall
 7. Bright Eyes
 8. Another Holy War
 9. And The Story Ends

Aynı sene içerisinde “A Past And Future Secret” adlı bir single yayınlandı.

A Past and Future Secret, 1995 Single Albümü Parça Listesi:

 1. A Past And Future Secret
 2. Imaginations From The Other Side
 3. The Wizard (Uriah Heep yorumu)
 4. A Past And Future Secret (Orkestra)

1996’da, önceden bahsettiğim “The Forgotten Tales” albümünü piyasaya sürdüler. Bu döneme kadar kimi konserlerde ve albüm kayıtlarında Bass Gitar çalan Hansi, sadece vokale yöneldi. Konserlerde yardımcı sanatçı olarak “Oliver Holzwarth”i aldılar ama çekirdek kadroda hiç bir zaman Bass Gitarist yer almadı. Stüdyo kayıtlarında Oliver Holzwarth’a ihtiyaç duyulmadı.

Bu albümün çıkışından önce, bir single albümü yayınlandı; “Mr. Sandman”

Mr. Sandman, 1996 Single Albümü Parça Listesi:

  1. Mr. Sandman
  2. Bright Eyes”
  3. Hallelujah
  4. Imaginations from the Other Side
  5. The Script for My Requiem

The Forgotten Tales, 1996 Albümü Parça Listesi:

 1. Mr. Sandman
 2. Surfin’ USA
 3. Bright Eyes (Akustik)
 4. Lord Of The Rings (Akustik)
 5. The Wizard
 6. Spread Your Wings
 7. Mordred’s Song (Akustik)
 8. Black Chamber (Akustik)
 9. The Bard’s Song – In The Forest (Konser)
 10. Barbara Ann
 11. Long Tall Sally
 12. A Past And Future Secret (Akustik)
 13. To France
 14. Theatre Of Pain

1997 senesinden sonra konserlerde org için ve stüdyo kayıtlarında piyano için yardımcı müzisyen olarak Michael Schüren’i aralarına aldılar. Ancak Michael Schüren da tıpkı Oliver Holzwarth gibi çekirdek kadroda yer almadı.

1998’de, “Nightfall in Middle-Earth” albümünün hemen önce bir single albüm hazırlanır; “Mirror Mirror”

Mirror Mirror, 1998 Single Albümü Parça Listesi:

 1. Mirror Mirror
 2. And the Story Ends
 3. Imaginations from the Other Side
 4. Beyond the Realms of Death

Ardından “Nightfall in Middle Earth” albümünü çıkardılar. Albümde yer alan 11 parça, şarkı olmasalar da diğer parçalar arasında geçiş sağladılar ve bir bütünlük oluşturdular. Albüm genel anlamda J. R. R. Tolkien’in “The Silmarillion” eserinden (Orta Dünya’nın ilk çağlarından) ilham alarak hazırlanmıştır. “Somewhere Far Beyond” ve “Imaginations from the Other Side” albümlerine göre daha melodik ezgiler içeren albüm, topluluğun Amerika’da satışa çıkan ilk albümleri oldu. Tabii ki Andreas Marschall’ın albümdeki katkısını burada bir daha tekrarlamaya gerek duymuyorum…

Nightfall In Middle-Earth, 1998 Albümü Parça Listesi:

 1. War Of Wrath
 2. Into The Storm
 3. Lammoth
 4. Nightfall
 5. The Minstrel
 6. The Curse Of Feanor
 7. Captured
 8. Blood Tears
 9. Mirror Mirror
 10. Face The Truth
 11. Noldor (Dead Winter Reigns)
 12. Battle Of Sudden Flame
 13. Time Stands Still (At The Iron Hill)
 14. The Dark Elf
 15. Thorn
 16. The Eldar
 17. Nom The Wise
 18. When Sorrow Sang
 19. Out On The Water
 20. The Steadfast
 21. A Dark Passage
 22. Final Chapter (Thus Ends…)

1999 senesinde, Türkiye’de satılmamış olsa da, Ronnie james Dio’nun “Don’t Talk to Strangers” parçasını tekrardan yorumladılar ve single albüm olarak piyasaya sürdüler.

2000 senesinde Blind Guardian topluluğunun solisti Hansi ve Iced Earth’ün kurucusu Jon Schaffer, ortak projeleri olan “Demons and Wizards” adı altında, aynı adı taşıyan albümü piyasaya çıkarırlar.

Demons & Wizards, 2000 Albümü Parça Listesi:

 1. Rites Of Passage (Açılış)
 2. Heaven Denies
 3. Poor Man’s Crusade
 4. Fiddler On The Green
 5. Blood On My Hands
 6. Path Of Glory
 7. Winter Of Souls
 8. Whistler
 9. Tear Down The Wall
 10. Gallows Pole
 11. My Last Sunrise
 12. Chant (Kapanış)
 13. White Room

2001’de “And Then There Was Silence” single albümü dinleyicilerin eline geçti. “And The There Was Silence” 14 dakikalık bir parça olmasına rağmen o sene İspanya listelerinde birinciliğe kadar, Kanada listelerinde ise yedinciliğe kadar yükselmiştir. Bu single albümle Hansi, operatik vokaliyle metal müzik alanında en iyi vokalistlerinden biri olarak sayıldı. Albüm kapağı bu sefer Anry Nemo tarafından yapıldı.

And Then There Was Silence, 2001 Single Albümü Parça Listesi:

 1. And Then There Was Silence
 2. Harvest Of Sorrow

2001’de çıkan single albümün ardından, 2002’de beklenen albümün adı açıklanır; “A Night at the Opera”. Albüm ismi, Queen topluluğunun 1975’de çıkardığı albümle aynı ismi taşır. Albümde Power Metal’den uzaklaşıldığı ve Progressive Metal’e doğru bir yol izledikleri rahatlıkla fark edilir. 2001’deki demo albümünde yer alan “Harvest of Sorrow”, bu albümde dağıtıldığı ülkeye göre ya “La Cosecha Del Dolor” (İspanyolca) ya da “Moisson De Peine” (Fransızca) olarak yer aldı. Harvest of Sorrow’un iki İngilizce, iki İspanyolca, bir Fransızca ve bir İtalyanca olmak üzere toplamda altı değişik yorumu bulunmaktadır. “The Soulforged”; “Ejderha Mızrağı” serisinde yer alan karakterlerden büyücü Raistlin Majere’ın hikayesinden esinlenerek yazılmıştır. “And Then There Was Silence”, İlyada destanından esinlenerek yazılmıştır.
“Harvest of Sorrow” ise Túrin Turambar’dan esinlenerek yazılmıştır.

Albüm kapakları ise Paul Raymond Gregory ve André Olbrich tarafından hazırlanmıştır.

2002 albümü, benim kendi görüşüme göre, “A Twist In The Myth” (2006) albümünden de daha başarılı.

A Night at the Opera, 2002 Albümü Parça Listesi:

 1. Precious Jerusalem
 2. Battlefield
 3. Under The Ice
 4. Sadly Sings Destiny
 5. The Maiden And The Minstrel Knight
 6. Wait For An Answer
 7. The Soulforged
 8. Age Of False Innocence
 9. Punishment Divine
 10. And Then There Was Silence
 11. Mies Del Dolor
 12. Harvest Of Sorrow
 13. Frutto Del Buio
 14. La Cosecha Del Dolor
 15. Moisson De Peine

28 Eylül 2002, Cumartesi akşamı Bostancı Gösteri Merkezi, İstanbul’da ilk Türkiye konserini veren topluluk, ikinci konserini 14 Mayıs 2006’da tekrar İstanbul’da, Refresh the Venue’de verdi. Bu konserde, 2006 sonlarına çıkacak olan yeni albümden “Skalds and Shadows” ve “Fly” parçalarını seslendirdiler.

2002 konseri, ilk gelişleri olduğu için oldukça heyecanlı geçti ve konser salonundaki herkes için muhteşem bir konserdi. Kapalı gösteri merkezinde yapıldığı için konser alanı çıkışında herkes uzun bir süre sağırı oynadı.
Konser sonrası aralarında benim de bulunduğum şanslı kesim topluluktakilerle tanışabilme imkanı buldu. Organizasyondakilerin ufak bir Türkiye hatırası olarak el yapımı tavla masası hediye edildi…

2006 konseri, dört yıllık bekleyişin ardından herkesin beklediği konser oldu. İlk duyurulduğunda “Yeni Melek Gösteri Merkezi” olarak duyurulurken, hayranların tepkileri üstüne Refresh the Venue (Maslak Venue) konser alanında yapıldı. Konser atmosferini bozan tek unsur, o gün Galatasaray – Kayserispor futbol maçıydı. Galatasaray’ın şampiyon olduğu haberini alan herkes bir anda orta dünya atmosferini bozup şampiyonluğu kutladı. Her şeyin bir yeri var! Çıkış da kutlasana be adam, sanki biz başka takımı tutuyoruz….

28 Eylül 2002 İstanbul Konseri Parça Listesi:

 1. War of Wrath
 2. Into the Storm
 3. Welcome to Dying
 4. Nightfall
 5. The Script for My Requiem
 6. Lord of the Rings
 7. Valhalla
 8. The Soulforged
 9. Born in a Morning Hall
 10. Mordred’s Song
 11. Bright Eyes
 12. Time Stand Still
 13. Journey Though the Dark
 14. Punishment Divine
 15. Bard’s Song
 16. Imaginations from the Other Side
 17. Lost in Twilight Hall
 18. A Past And Future Secret
 19. Mirror Mirror

14 Eylül 2006 İstanbul Konseri Parça Listesi:

 1. War of Wrath
 2. Into the Storm
 3. Born in a Mourning Hall
 4. Nightfall
 5. Script for My Requiem
 6. Mordred’s Song
 7. Valhalla
 8. Time Stands Still
 9. Harvets of Sorrow
 10. Fly
 11. Banish From Sanctuary
 12. Bright Eyes
 13. Lost in The Twilight Hall
 14. Skalds and Shadows
 15. Imaginations from The Other Side
 16. Time What Is Time
 17. Punishment Divine
 18. And The Story Ends
 19. Bard’s Song
 20. Mirror Mirror

2003’te, “The Bard’s Song (In the Forest)” single albümü piyasaya çıkar. “Somewhere Far Beyond” (1992) albümünde yer alan orjinal parçanın dört konser kaydı ve bir yeni stüdyo kaydı yer almaktadır…

The Bard’s Song (In The Forest), 2003 Single Albümü Parça Listesi:

 1. The Bard’s Song (In the Forest) (Yeni Yorum)
 2. The Bard’s Song (In the Forest) (10 Ekim 2002, Milano Konseri)
 3. The Bard’s Song (In the Forest) (5 Mayıs 2002, Munich Konseri)
 4. The Bard’s Song (In the Forest) (4 Haziran 2002 Madrid Konseri)
 5. The Bard’s Song (In the Forest) (6 Mayıs 2002, Stuttgart Konseri)

Gene aynı sene, ikinci konser albümleri olan Live’ı çıkardılar. Kayıtlar, topluluğun 2002 – 2003 senelerinde Tokyo, Stockholm, Lichtenfels, Venice, Düsseldorf, Milano, Firenze, Barcelona, San Sebastian, Aviles, Madrid, Granada, Valencia, Bremen, Moscow, Hamburg, Berlin, München ve Stuttgart konserlerinden derlenerek hazırlandı. Albüm kapağı tekrardan Andreas Marschall tarafından hazırlandı.

Live, 2003 Konser Albümü Parça Listesi:

 1. War Of Wrath
 2. Into The Storm
 3. Welcome To Dying
 4. Nightfall
 5. The Script For My Requiem
 6. Harvest Of Sorrow
 7. The Soulforged
 8. Valhalla
 9. Majesty
 10. Mordred’s Song
 11. Born In A Mourning Hall
 12. Under The Ice
 13. Bright Eyes
 14. Punishment Divine
 15. The Bard’s Song
 16. Imaginations From The Other Side
 17. Lost In The Twilight Hall
 18. A Past And Future Secret
 19. Time Stands Still
 20. Journey Through The Dark
 21. Lord Of The Rings (Akustik)
 22. Mirror Mirror

2004 senesinde, “Imaginations Through the Looking Glass” adıyla üçüncü konser albümleri Dvd formatında piyasaya çıktı. 16 – 17 Haziran 2003 tarihlerinde Coburg, Almanya’da verilen konserlerden derlenerek hazırlanmıştı.

Imaginations Through the Looking Glass, 2004 Konser DVD’si Parça Listesi:

 1. War of Wrath
 2. Time Stands Still (at the Iron Hill)
 3. Banish from Sanctuary
 4. Nightfall
 5. The Script for my Requiem
 6. Valhalla
 7. A Past and Future Secret
 8. Punishment Divine
 9. Mordred’s Song
 10. The Last Candle
 11. Bright Eyes
 12. Lord of the Rings
 13. I’m Alive
 14. Another Holy War
 15. And then there was Silence
 16. Somewhere Far Beyond
 17. The Bard’s Song (In the Forest)
 18. Imaginations from the Other Side
 19. And the Story Ends
 20. Mirror Mirror

2005 senesinde topluluğun davulcusu Thomen Stauch, bir takım anlaşmazlıklar sonucu topluluktan ayrıldı ve onun yerine Frederik Ehmke davulun başına geçmiştir.

Ayrıca Hansi ve Jon Schaffer, ikinci kez ortak projeleri olan Demons and Wizards adı altında, “Touched By The Crimson King” adlı albümü piyasaya çıkarırlar. Şarkıların esin kaynağı ise Stephen King’in “Kara Kule” eseridir.

Touched By The Crimson King, 2005 Albümü Parça Listesi:

 1. Crimson King
 2. Beneath These Waves
 3. Terror Train
 4. Seize The Day
 5. The Gunslinger
 6. Love’s Tragedy Asunder
 7. Wicked Witch
 8. Dorian
 9. Down Where I Am
 10. Immigrant Song
 11. Lunar Lament
 12. Wicked Witch (Yavaş Version)
 13. Spatial Architects
 14. Beneath These Waves (Radyo Yorumu)

2006’nın ilk aylarında çıkan “Fly” single albümünde üç parça yer alıyordu. Topluluğun “Skalds and Shadows” adlı yeni parçası, eski ve en beğenilen parçalarından olan “The Bard’s Song” tadında olduğu için oldukça beğenildi. Iron Butterfly’ın “In A Gadda Da Vida” parçasını da yorumlayan topluluk, yorumu bu single albüme de ekledi.

Fly, 2006 Single Albümü Parça Listesi:

 1. Fly
 2. Scalds And Shadows (Acoustic)
 3. In A Gadda Da Vida

Bu senenin sonlarına doğru “A Twist In The Myth” albümü piyasaya çıktı. Albümle ilgili şahsi görüşüm, 2002 albümüne göre oldukça sönük kaldığı. “Otherland”, Tad Williams’ın aynı isimli romanından, “Fly” Peter Pan’den, Stephen King’in Kara Kule serisinin sonundan, “Lionheart”, Zeus’un kardeşi Hades’den ve İtaka Kralı Odisseas’dan esinlenerek yazılmıştır.

A Twist In The Myth, 2006 Single Albümü Parça Listesi:

 1. This Will Never End
 2. Otherland
 3. Turn The Page
 4. Fly
 5. Carry The Blessed Home
 6. Another Stranger Me
 7. Straight Through The Mirror
 8. Lionheart
 9. Skalds And Shadows
 10. The Edge
 11. The New Order
 12. All The King’s Horses
 13. Dead Sound Of Misery

2007’nin başlarındaysa “Another Stranger Me” adlı single albümünü yayınladı. Albümde, “A Twist In The Myth” albümünde yer alamayan “All The King’s Horses” ve “Dream A Little Dream Of Me” parçaları yer aldı.

Another Stranger Me, 2007 Single Albümü Parça Listesi:

 1. Another Stranger Me
 2. All The King’s Horses
 3. Dream A Little Dream Of Me
 4. Lionheart
 5. The Edge

Ve topluluk, 6 Mayıs 2007 tarihinde, Maslak Venue (Refresh the Venue), İstanbul’da süper bir konser verdi.

Blind Guardian – 6 Mayıs 2007 İstanbul Konseri Parça Listesi:

 1. War of Wrath
 2. Into the Storm
 3. Born in a Morning Hall
 4. Nightfall
 5. The Script for My Requiem
 6. Fly
 7. Valhalla
 8. Time Stand Still
 9. A Past And Future Secret
 10. This Will Never End
 11. Bright Eyes
 12. Punishment Divine
 13. And Then There Was Silence
 14. Imaginations From The Other Side
 15. Bard’s Song
 16. Mirror Mirror

Hansi, sekiz yıl gibi bir süredir üzerinde uğraştığı, Yüzüklerin Efendisi özel çalışmasını 2008 senesi içerisinde piyasaya sürecek. Her hangi bir davul veya gitarın kullanılmadığı bu proje, şarkı sözlerinin topluluğun benimsediği tarzda olmasından ötürü Blind Guardian albümü olarak piyasaya çıkacak…

«« Yazıda yer alan bilgiler, başka bir kaynaktan olduğu gibi kopyalanmamış veya alıntı yapılmamıştır. Metin içerisindeki önemli detayların bir kısmı Blind Guardian resmi internet sitesi, Vikipedi ve Rock Station gibi kaynaklardan elde edilmiştir. »»